Children's armchairs Conni Grey 60 x 36 cm fold-out Vicco
Product information "Children's armchairs Conni Grey 60 x 36 cm fold-out Vicco"
- With the "Conni" mini armchair, parents are making a good choice for a stylish and entertaining design that will fit into any home.
- The mini armchair is specially designed for children and impresses with its comfortable foam filling and attractive design. Ideal for cozy hours of play or relaxation.
- DIMENSIONS: The cuddly chair measures 60 x 36 x 36-91 cm. The detailed sizes are shown in the photos.
- MATERIAL: The fold-out armchair is made of foam and covered with easy-care polyester.
- SCOPE OF DELIVERY: children's chair, assembly instructions, assembly material (decoration not included)
---
Technical details:
Color:
Grey
Dimensions:
folded: 60 x 36 x 36 cm (WxHxD)
folded out: 60 x 28 x 91 cm (WxHxD)
Laying surface: 41 x 81 x 8 (WxLxH)
Material:
Cover: polyester
Filling: foam
additional details:
- Item is delivered vacuum packed and needs 72 hours to reach its full size
Item weight:
1.9 kg
Article weight incl. packaging:
2.3 kg
---
SCOPE OF DELIVERY: Children's chair, assembly instructions, assembly materialThe "Conni" children's armchair is a fold-out mini sofa, ideal for the children's room. It offers the little ones a cozy place to sit, which can be quickly converted into a lounger if required.
| Colour: | Grey |
|---|---|
| Colour: | Gray |
| Stil: | Modern |
| Version: | Children's armchair |
| Width: | 60cm |
| Height: | 36cm |
| Length: | 36cm |
| Weight: | 1.9kg |
Accessories
Price
Color
Corpus color
Door color
Categories